Ο Δήμος Τεμπών βραβεύτηκε με τρεις γαλάζιες σημαίες και φέτος

Η Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης (υπεύθυνη στην Ελλάδα για τον θεσμό) ανακοίνωσε την Τετάρτη 10 Μαΐου 2023 τα αποτελέσματα, που φέρνουν για ακόμα μια φορά την Ελλάδα σε πολύ υψηλή θέση, όσον αφορά όχι μόνο την καθαριότητα παραλιών και θαλασσών, αλλά και την οργάνωση των ακτών. Πιο συγκεκριμένα, με τη Γαλάζια Σημαία βραβεύονται φέτος 617 Ελληνικές ακτές, 18 μαρίνες και 6 τουριστικά σκάφη.

Ο Δήμος Τεμπών βραβεύτηκε για  ακόμη μία φορά με τρεις γαλάζιες σημαίες που θα κυματίζουν στα παράλιά του.

Ο Αντιδήμαρχος, αρμόδιος για θέματα της παραλίας του Δήμου Τεμπών κ. Γιώργος Νικολάου δήλωσε:

«Στις μέρες μας, με την εντεινόμενη περιβαλλοντική κρίση, ο ρόλος της Γαλάζιας Σημαίας γίνεται ακόμα πιο σημαντικός. Ως δημοτική Αρχή αισθανόμαστε ικανοποιημένοι, υπερήφανοι και συγχρόνως υπεύθυνοι για τη σπουδαία διάκριση, διότι είναι κύριο μέλημά μας η καθαριότητα και η οργάνωση των ακτών για την ασφάλεια των λουόμενων και την προστασία του φυσικού περιβάλλοντος.

Η πρόσληψη πτυχιούχων ναυαγοσωστών και ο ναυαγοσωστικός εξοπλισμός αποτελούν άμεση προτεραιότητα για την ασφάλεια των ακτών μας. Σε συνεργασία με τους επαγγελματίες της περιοχής του Δήμου μας, ευελπιστούμε στη διατήρηση των καθαρών ακτών και τη συνεχή ανάπτυξη του τουριστικού προϊόντος.

Το νέο μοντέλο ανάπτυξης πρέπει να προστατεύει το περιβάλλον και να εξασφαλίζει την ισόρροπη ανάπτυξη. Επιπλέον, να ευχαριστήσω για την βοήθεια τους υπαλλήλους της Τεχνικής Υπηρεσίας του δήμου μας.

Εύχομαι μια πολύ καλή τουριστική σεζόν σε όλους!».