Ανακοίνωση για τους κοινόχρηστους χώρους για το έτος 2024

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΔΗΜΟΥ ΤΕΜΠΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2024

Από την Οικονομική Υπηρεσία του Δήμου Τεμπών ανακοινώνεται ότι :

Οι επιχειρηματίες  που προτίθενται να κάνουν χρήση κοινόχρηστου χώρου για το έτος 2024 οφείλουν να καταθέσουν αίτηση για την χορήγηση άδειας χρήσης.

Υπενθυμίζουμε ότι τα θέματα χρήσης - παραχώρησης των κοινοχρήστων χώρων του Δήμου Τεμπών ρυθμίζονται βάσει του κανονισμού ο οποίος ψηφίστηκε με τη αριθμ. 152/2017 Απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Τεμπών.

Καλούνται οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλουν αίτηση επισυνάπτοντας τα εξής δικαιολογητικά:

Όταν πρόκειται για καινούργια επιχείρηση:

Α. Αίτηση χορήγηση αδείας κοινοχρήστου χώρου

Β. Άδεια λειτουργίας η γνωστοποίηση λειτουργίας καταστήματος

Γ. Δημοτική ενημερότητα (μη ύπαρξης βεβαιωμένων οφειλών  ληξιπρόθεσμων προς τον Δήμο ή νομίμου ρυθμίσεως τους)

Δ. Έναρξη εργασιών στη ΔΟΥ

Ε. Τοπογραφικό διάγραμμα υπογεγραμμένο από τον μηχανικό όπου απεικονίζεται η θέση του καταστήματος, τα παρακείμενα καταστήματα, οι είσοδοι και παράθυρα κατοικιών παρακείμενων αν  υπάρχουν, πλάτος  ακινήτου καθώς και οι θέσεις και οι διαστάσεις του αιτούμενου χώρου κατάληψης.

ΣΤ. Φωτογραφίες του χώρου ανάπτυξης η οποιοδήποτε άλλου στοιχείου κρίνουν χρήσιμο για την υπηρεσία και την έκδοση αδείας κοινόχρηστου χώρου.

Όταν πρόκειται για ανανέωση άδειας κοινόχρηστων χώρων :

Α. Αίτηση του ενδιαφερόμενου

Β. Υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 άρθρο 8 όπου θα δηλώνεται ότι δεν έχει επέλθει καμία μεταβολή στον χώρο της ανάπτυξης σε σχέση με τα προηγούμενα έτη

Γ. Δημοτική ενημερότητα

Δ. Απόδειξη του καταστήματος με το ΑΦΜ της επιχείρησης.

Ε. Φωτοτυπία της τελευταίας άδειας του κοινοχρήστου χώρου που έχει χορηγηθεί,

Αιτήσεις μπορούν να υποβάλουν οι ενδιαφερόμενοι μέχρι 20/04/2024 στο πρωτόκολλο στην έδρα του Δήμου Τεμπών στο Μακρυχώρι αυτοπροσώπως είτε ηλεκτρονικά στο info@dimostempon.gr  ή msarmanta@dimostempon.gr.

Για  οποιανδήποτε πληροφορία-διευκρίνιση είμαστε στη διάθεσή σας στο τηλέφωνο 2495350416, κα Μ. Σαρμαντά, email Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ο ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΔΗΜΟΥ ΤΕΜΠΩΝ