Καθαρά Δευτέρα 2019, με την καθιερωμένη φασολάδα, με διάφορα εδέσματα και άφθονο κρασί στην Τοπική Κοινότητα Γόννων όπου ακολούθησε αποκριάτικο δρώμενο από τον Μορφωτικό Σύλλογο-Λαογραφικό Μουσείο Γόννων και στη συνέχεια γλέντι με ζωντανή ορχήστρα στην πλατεία του χωριού.

Δίπλα στους διοργανωτές της εκδήλωσης και τους εθελοντές που απο το πρωί ξεκίνησαν το μαγείρεμα τις πατροπαράδοτης φασολάδας, βρέθηκε και ο Δήμαρχος Τεμπών κ.Κώστας Κολλάτος .

Σε δήλωση του ο κ.Κολλάτος τόνισε :

«Αξίζει ένα μεγάλο μπράβο στους διοργανωτές και εθελοντές για την προσπάθειά τους, η Καθαρή Δευτέρα είναι μια μέρα στενά συνδεδεμένη με την ορθόδοξη λαϊκή μας παράδοση μιας και ξεκινά η Μεγάλη Σαρακοστή, Χρόνια πολλά σε όλους τους δημότες του Δήμου Τεμπών, με υγεία και ευτυχία! Καλή και ευλογημένη Σαρακοστή!»

kdeytera1 2019