Στα πλαίσια της ιδιαίτερης σημασίας που δίνει ο Δήμος Τεμπών για την προστασία του περιβάλλοντος και με τη συμβολή του  ΚΕΠ Υγείας του Δήμου Τεμπών, προχώρησε στην παραγγελία για τοποθέτηση κάδων ανακύκλωσης μπαταριών σε όλα τα δημόσια κτίρια του Δήμου και σε όλα τα σχολεία, σε συνεργασία με τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό ΑΦΗΣ.

Τα οφέλη από την ανακύκλωση είναι κοινά για όλους. Δημιουργούμε ένα καλύτερο περιβάλλον για εμάς και τα παιδιά μας. Η ανακύκλωση μπαταριών συμβάλλει στην αναβάθμιση της ποιότητας ζωής των πολιτών, στην προστασία του εδάφους και του νερού, στη μείωση του όγκου των απορριμμάτων, στην εξοικονόμηση ενέργειας και πρώτων υλών και στη συνεισφορά στον πολιτισμό, καθώς η εναλλακτική διαχείρηση των απορριμμάτων αποτελεί δείγμα πολιτισμού.