Ψεκασμός για την καταπολέμηση του δάκου στο Δήμο Τεμπών

Από τη Διεύθυνση Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής Π.Ε. Λάρισας, ανακοινώνεται ότι στις 18-09-2022 από 6:30 π.μ. έως 1:30 μ.μ. θα πραγματοποιηθεί γενικός ψεκασμός με θερμοκρασία <28 C με φάρμακα DECIS, Imidan 200 EC, FORZA 10 CS+ MELASSA : SUCCESS. Ο ψεκασμός θα γίνει ανά τρία (3) ελαιόδεντρα και δεν θα διαρκέσει πέρα των οκτώ (8) ημερών.

Οι περιοχές του Δήμου Τεμπών στις οποίες θα γίνει ο ψεκασμός είναι :

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΜΠΕΛΑΚΙΩΝ

ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΑΜΠΕΛΑΚΙΩΝ

Θα ψεκαστούν 4.000 ελαιόδεντρα και θα προστατευτούν 12.000 ελαιόδεντρα.

ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΕΜΠΩΝ

Θα ψεκαστούν 833 ελαιόδεντρα και θα προστατευτούν 2.500 ελαιόδεντρα.

Ο ψεκασμός θα γίνει με ένα συνεργείο με ψεκαστήρες πλάτης KRAFT-FST 768, 20-25L. Όλοι οι ψεκαστές είναι κάτοχοι πιστοποιητικού γνώσεων ορθολογικής χρήσης γεωργικών φαρμάκων. Κάθε συνεργείο είναι 7-9 ψεκαστές. Η μεταφορά του προσωπικού γίνεται με 2 αυτοκίνητα : Αγροτικό TOYOTA αριθ. κυκλ. ΡΡΑ 4946, βυτίο 600L, αρχιεργάτης Ζήσης Γκανάτσιος. Οι ενδιαφερόμενοι ελαιοπαραγωγοί για τον ψεκασμό να απευθυνθούν στον γεωπόνο και στον αρχιεργάτη κάθε πρωί στις 6:30, τηλ : 6982188948.

Παρακαλούνται επίσης όσοι ελαιοπαραγωγοί έχουν περιφραγμένους ελαιώνες να μεριμνήσουν ώστε τα συνεργεία ψεκασμού να έχουν πρόσβαση στα δέντρα τους για να μπορούν να ψεκάσουν. Καλούνται επίσης οι μελισσοκόμοι να απομακρύνουν τις μελοσσοκυψέλες τους από τις ψεκαζόμενες περιοχές κατά τη διάρκεια των ψεκασμών. Οι κτηνοτρόφοι να μην επιτρέπουν την ελεύθερη βόσκηση στο ψεκασμένο ελαιόδεντρο. Άτομα που δεν έχουν σχέση με τους ψεκασμούς να μην πλησιάζουν στα συνεργεία ψεκασμού.