All Stories

Πρόγραμμα "Νοιάζομαι για το παιδί μου" για την ψυχική υγεία του παιδιού και της οικογένειας

Ο Δήμος Τεμπών και το ΚΕΠ Υγείας του Δήμου Τεμπών σας ενημερώνει ότι υλοποιείται το πρόγραμμα “Νοιάζομαι για το παιδί μου” από το Ινστιτούτο Prolepsis με την υποστήριξη της NN Hellas. Το πρόγραμμα αποσκοπεί στην προαγωγή της ψυχικής υγείας του παιδιού και της οικογένειας, και την ενδυνάμωση και ενίσχυση του ρόλου γονέων, κηδεμόνων και ηλικιωμένων μελών της οικογένειας στην πρόληψη των προβλημάτων ψυχικής υγείας.

Διανομή Τροφίμων από το Πρόγραμμα ΤΕΒΑ - Δεκέμβριος 2022

Ο Δήμος Τεμπών ως εταίρος της Κοινωνικής Σύμπραξης της Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας με ονομασία «ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ», συμμετέχει στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Επισιτιστικής & Βασικής Υλικής Συνδρομής για το Ταμείο Ευρωπαϊκής Βοήθειας για Απόρους (ΤΕΒΑ/FEAD), στα πλαίσια των Αποκεντρωμένων προμηθειών.

Διανομή Τροφίμων από το Πρόγραμμα ΤΕΒΑ - Δεκέμβριος 2022

Κύκλος Διαδικτυακών Μαθημάτων "Υγεία και Θρησκεία"

Ο Δήμος Τεμπών ενημερώνει ότι την Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 15:00 – 16:00, θα πραγματοποιηθεί η πέμπτη ομιλία του Β’ κύκλου διαδικτυακών μαθημάτων «Υγεία και Θρησκεία», τα οποία επιμελείται και συντονίζει ο Ομ. Καθηγητής της Χειρουργικής, π. Δημήτρης Λινός.

Κύκλος Διαδικτυακών Μαθημάτων "Υγεία και Θρησκεία"

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος συμμετοχής στα τμήματα μάθησης του Κέντρου Διά Βίου Μάθησης (Κ.Δ.Β.Μ.) Δήμου Τεμπών

Ο Δήμος Τεμπών, το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων (διά της Γενικής Γραμματείας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης, Διά Βίου Μάθησης και Νεολαίας) και το Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης συνεχίζουν επιτυχώς τη λειτουργία του Κ.Δ.Β.Μ. του Δήμου Τεμπών στο οποίο θα υλοποιηθούν προγράμματα Γενικής Εκπαίδευσης Ενηλίκων, στο πλαίσιο του συγχρηματοδοτούμενου Έργου «Κέντρα Διά Βίου Μάθησης (Κ.Δ.Β.Μ.)-Νέα Φάση» (ΟΠΣ 5002212).

Δωρεάν Rapid Tests στον Δήμο Τεμπών

Ο Δήμος Τεμπών ενημερώνει τους δημότες ότι την Τετάρτη 30-11-2022 από ώρα 09:00 π.μ. με 12:00 μ.μ. κλιμάκιο του ΕΟΔΥ θα βρίσκεται στο Κ.Υ. Γόννων και την ίδια μέρα από ώρα 12:30 μ.μ. με 14:30 μ.μ. θα βρίσκεται στο Περιφερειακό Ιατρείο στο Καλοχώρι και θα διενεργεί δωρεάν rapid tests σε όσους το επιθυμούν.

Δωρεάν Rapid Tests στον Δήμο Τεμπών

Έκτακτες Κυκλοφοριακές Ρυθμίσεις αποκλεισμού τμήματος της Π.Ε.Ο. Ευαγγελισμού-Λεπτοκαρυάς την Τρίτη 29 και Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

Ο Δήμος Τεμπών ενημερώνει τους πολίτες ότι η "Αυτοκινητόδρομος ΑΙΓΑΙΟΥ" θα προχωρήσει σε ολικό αποκλεισμό της κυκλοφορίας στο τμήμα της Π.Ε.Ο. Ευαγγελισμού-Λεπτοκαρυάς από τον κόμβο Ευαγγελισμού (αρχή Π.Ε.Ο.) μέχρι τον κόμβο Αμπελακίων την Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2022 και την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2022, καθημερινά από 07:30 έως 17:30 ή νωρίτερα σε περίπτωση ολοκλήρωσης των εργασιών.

Δωρεάν Rapid Tests στον Δήμο Τεμπών

Ο Δήμος Τεμπών ενημερώνει τους δημότες ότι την Τετάρτη 23-11-2022 από ώρα 09:00 π.μ. με 12:00 μ.μ. κλιμάκιο του ΕΟΔΥ θα βρίσκεται στο ΚΕΠ Μακρυχωρίου και την ίδια μέρα από ώρα 12:30 μ.μ. με 14:30 μ.μ. θα βρίσκεται στη Μουσική Σχολή στο Συκούριο και θα διενεργεί δωρεάν rapid tests σε όσους το επιθυμούν.

Ακαδημία για Γονείς "Από το Α έως το Ω" : 1η Συνάντηση

Το Ελληνικό Διαδημοτικό Δίκτυο Υγιών Πόλεων (ΕΔΔΥΠΠΥ) του Π.Ο.Υ. σε συνεργασία με τον Δήμο Τεμπών σας καλεί να παρακολουθήσετε το φετινό κύκλο των Ακαδημιών Γονέων "Από το Α έως το Ω",  το οποίο πραγματοποιείται από τη Μονάδα Εφηβικής Υγείας της Β’ Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών Νοσοκομείο Παίδων «Π & Α Κυριακού». Το ανωτέρω πρόγραμμα περιλαμβάνει 4-8 (τέσσερις - οκτώ) δίωρες διαδραστικές συναντήσεις γονέων τη δεύτερη Τετάρτη κάθε μήνα στις 18:15-20:00 από Νοέμβριο έως Μάιο, όπου παρουσιάζονται θέματα σχετικά με την υγεία, την ανάπτυξη και τη συμπεριφορά των παιδιών, τις σχέσεις στην οικογένεια και το σχολείο κ.λπ. και τελεί υπό την Αιγίδα του ΕΔΔΥΠΠΥ και του Υπουργείου Υγείας.

Ακαδημία για Γονείς "Από το Α έως το Ω" : 1η Συνάντηση